Taka situacija je zagotovo prijazna do moje denarnice, vendar dejstvo ostane: modna kultura pri nas je na nikakršnem nivoju. Ljudje so še vedno ozkogledi in se držijo nekih pravil, s katerimi mislijo, da t.i. fashion faux ni mogoč. Je! Na ta način se naša moda nikoli ne premakne v korak s svetovnimi trendi. Osveščenost Slovencev je še vedno premajhna, kar ne preseneča. Poglejmo na primer modne medije, kjer delujejo samooklicani strokovnjaki. Pišejo, komentirajo, dajejo v nič odlične stylinge, jih označujejo za grozne in nenosljive. Širijo mnenja, kako si nekatere stvari lahko privoščijo le znane osebnosti in podobne nesmisle, kar me pošteno razjezi. Po drugi strani pa dvigajo palce našim zvezdnikom, katerih outfiti ne sodijo niti v otroško revijo, kaj šele kam drugam. Modni portali kažejo slike iz fashion tednov Milanu, se navdušujejo nad kreacijami Galliana, pišejo o novih trendih… Po drugi strani pa povzdvigujejo domače zvezdnike – take in drugačne – in hvalijo njihov podpovprečen izbor.
Danes sem bila na kavi z dvema prijateljema, ki sta, drugače kot drugi kolegi moškega spola, bolj osveščena o blagovnih znamkah. Nekako smo prišli na temo oblačenja in nakupovanja. Zaupala sta mi, da ju je dostikrat zamikalo, da bi si kupila kakšen kos, ki je nenavaden in ne tako klasičen. Pri mojem vprašanju: "Why not?" sta odgovorila, da ju vedno odvrne kakšen stavek, kot npr. "To ni zate", "Ti nisi takšna osebnost", oziroma (moj najljubši) "Ti ne furaš tega stila…"
Po pogovoru sem dojela, da bo to stanje duha trajalo dlje kot recesija. Spoznala sem razlog, zakaj vsak Slovenec z malo talenta deluje izven naših meja, kjer cenijo kreativnost, pogum in ne le bahavosti ter golega povzpetništva. Sprašujem se le, ali bomo dočakali dan, ko bodo alternativni kosi na razprodajah postali main stream in obratno.
Lep pozdrav, Marieta
Pingback: Anonimno