Razprodaje so v polnem teku … Kaj pa blago z napako?

Če ste se že odpravili po razprodajah in si po znižani ceni privoščili kaj novega, se vam je morda zgodilo, da ste doma ugotovili, da izbrano oblačilo le ni tako krasno, ali celo, da je poškodovano, strgano, zapacano. Kako ravnati v teh primerih?

Če je oblačilo popolnoma brez napak, nepoškodovano in celo, je menjava stvar dobre volje trgovca. Če želi, vam lahko oblačilo zamenja ali vam zanj ponudi dobropis ali darilne bone, redko vam tudi vrne denar. K menjavi ali vračilu nepoškodovanega blaga trgovca ne zavezuje noben zakon. Od dobre poslovne prakse je odvisno, koliko vam bo trgovina šla na roke in upoštevala vaše želje. Vsekakor pa obvezno imejte s sabo račun in se oglasite v osmih dneh, to je namreč običajno rok, v katerem trgovci še opravljajo za njih nezavezujoče menjave.

Reklamacije razprodaje
Foto: Idea go , FreeDigitalPhotos.net

Morda se vam zgodi, da ste artikel kupili na Primorskem, menjali pa bi v Ljubljani, kjer je tudi poslovna enota iste trgovske verige. Preverite po telefonu, nekatere trgovske verige ob predložitvi računa menjajo blago po vseh poslovalnicah, druge ne. Po večini pa nobena ne menja blaga njihove znamke, ki je bilo kupljeno v tujini.

O pravici do vračila brezhibnega blaga pravi Tržni inšpektorat Republike Slovenije tole: "Če pa izdelek nima napake in si je potrošnik le premislil ter ga želi vrniti, bo zgolj od dobre volje prodajalca odvisno, ali bo tej želji ugodil ali ne. Pravica do vračila brezhibnega blaga ni zakonsko urejena, ampak je to stvar poslovne odločitve vsakega podjetja posebej."

Zdaj pa še o reklamaciji blaga s stvarno napako. Pravic, ki jih potrošniku daje Zakon o varstvu potrošnikov ni mogoče omejevati, zato veljajo tudi med razprodajami in za znižano blago, čeprav včasih kakšna trgovina skuša malo poguljufati.

Pogosto vidimo take stavke: "Znižanega blaga ne menjamo in zanj ne priznavamo reklamacij." Pravi del stavka o menjavi znižanega blaga drži, to je njihova pravica (a slaba poslovna praksa), drugi del pa ne vzdrži vode, kajti pravice do reklamacije znižanega blaga trgovci ne smejo omejevati.

Takole pravi Tržni inšpektorat RS: "Pravic potrošnika iz naslova reklamacije stvarne napake na izdelku, ki mu jih daje Zakon o varstvu potrošnikov, ni mogoče omejevati in zato seveda veljajo tudi v času razprodaj in prodaj blaga po znižanih cenah. Potrošnik lahko izdelek z napako reklamira pri prodajalcu v dveh mesecih od odkritja napake in po lastni izbiri zahteva:

  • odpravo napake ali
  • vračilo plačanega zneska v sorazmerju z napako ali
  • zamenjavo blaga ali
  • vračilo plačanega zneska.

Napaka na blagu je stvarna, če blago nima lastnosti, ki so potrebne za njeno normalno rabo ali za promet."

Če menite, da ste upravičeni do reklamacije blaga, se napotite v trgovino z nesrečnim izdelkom in računom. Če je reklamacija očitna, jo mora trgovec takoj upoštevati, če pa reklamacija ni očitna, trgovec izpolni reklamacijski zapisnik in vas v roku osmih dni pisno obvesti o rešitvi reklamacije.

Še zadnja stvar: ste brez računa? Nerodno. Trgovci se menjavam in reklamacijam brez računa običajno strogo izogibajo, saj tako ne morejo vedeti, da je bil artikel zagotovo kupljen pri njih (nekatere blagovne znamke se npr. prodajajo v večihj trgovinah različnih lastnikov). Še več, celo ne morejo vedeti, da ni bil artikel ukraden s police in prinešen nazaj v trgovino.

Če nimate računa bo ob prijaznem nagovoru večina trgovcev (sploh tistih bolj uglednih in zavedajočih se pomena zadovoljnih strank) poiskala račun, če ima nekaj potrebnih podatkov. To so običajno točen datum, znesek in način plačila. Če ste npr. plačali s kreditno ali bančno kartico, se oglasite s slipom ali bančnim izpiskom, pa bo iskanje lažje. Glede na veliko število računov, ki jih naredijo nekatere največje trgovine pa za iskanje računa dopustite dan ali dva. Če se za tako dodatno uslugo ne morete dogovoriti s prodajalko ali blagajničarko, brez pardona zahtevajte poslovodjo. Te so dostikrat bolj prožne, poleg tega pa imajo tudi večja pooblastila in lahko naredijo kakšno stvar, ki je navadna blagajničarka ne more in ne sme.

Pri vseh takih nerodnih kolobocijah pa velja, da vas vljudnost in nasmeh, združena s trdno voljo, da uveljavite svoje pravice, pripeljejo daleč. Običajno mnogo dlje kot kričanje in grožnje z inšpekcijo. Za to je vedno še čas, če reklamacija blaga ne poteka ustrezno in vidite, da trgovec nima nobenega namena upoštevati vaših pravic. Sploh v času razprodaj se pogosteje zgodi, da s kakšnim oblačilom ni vse ok. Ni nujno, da le zato, ker, kot radi trdimo, za razprodaje trgovine ponujajo tudi manj vredno robo. Pogosto se kakšna stvar uniči, ker jo preprime, pregleda in pomeri večje število ljudi.

Vsekakor vam želimo, da bi bili zgornje vrstice prisiljeni uporabiti čim manjkrat in da boste maksimalno zadovoljni s svojimi razpordajnimi in full-price nakupi!

Objavljeno v Shopping, označeno z , , , , , , , , , , , .
Naredite si zaznamek.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

*